Wielkość ptaków – ciekawostki

Pomimo, że pustułka nie może osiągać żadnych imponujących rozmiarów, jakie są charakterystyczne dla wielu osobników z rodziny sokołowatych, jest to drapieżny ptak będący jednym z jej reprezentantów. Pustułka zwyczajna to ptak, który upodobała sobie obszary prawie całego kontynentu europejskiego, aż po wysokie Alpy i wschodnią Azję, a Afrykę w południowej części od Sahary.

Swoim zasięgiem występowania pustułka pomija natomiast koło podbiegunowe, do którego warunków klimatycznych, gatunek ten nie jest odpowiednio przystosowany. Zdecydowanie największą liczebność pustułki zwyczajnej zauważa się w takich państwach Europy Zachodniej jak Niemcy, Wielka Brytania , a także Hiszpania.

Wielkość ptaków

Pośród tych krajów niekwestionowany prym wiodą Niemcy, na obszarze których występować może aż 60 tysięcy par. W dzisiejszych czasach nasz kraj nie jest zakwalifikowany do ulubionych miejsc występowania tego ptaka. Pomimo to, jest to dalej najliczniejszy sokół na obszarze całego kraju. Grzbiet i skrzydła pustułki mają rdzawo brązową kolorystykę, która kontrastuje się z czarnymi plamami oraz pazurami. Spodnia część ciała ma przepiękny, kremowy kolor, który jest w typowy sposób- niezwykle gęsto, nakrapiany. Zarówno u samca jak i samicy występuje długi, szaroniebieski ogon. Czytaj dalej Wielkość ptaków – ciekawostki