Ptaki z pięknymi piórami

Sójka to reprezentant rodziny krukowatych. Jest średniej wielkości ptakiem, który żyje w prawie całej Euroazji oraz pólnocno-zachodniej części Afryki. Również w Polsce gatunek ten bez wahania uznać można za popularny. Sójkę uznaje się za jednego z najbardziej barwnych ptaków z rodziny krukowatych, które spotyka się na obszarze całej Europy.

Jego oryginalne połączenie czerwonobrązowej barwy ciała z przeplatającą się czernią oraz niebieskim kolorem na skrzydłach, powoduje, że ptak ten jest niezwykle łatwy do rozpoznania. Samiec i samica sójki posiadają jednakowe ubarwienie i szalenie zbliżone do siebie rozmiary ciała. Piękne prążkowane pióra sojki niezwykle często można znaleźć w opadających liściach z drzew, ponieważ to właśnie podczas jesieni ptaki te się pierzą, tracąc swoje pióra.

Upierzenie ptaków

Pióra sojki potrafią zdradzić bardzo {dużo|wiele o niej samej. Wystarczy zaledwie jedno pióro, aby orientujący się w temacie ornitolog, mógł stwierdzić, w jakim wieku jest jego właściciel. Wszystko jest zasługą niebiesko-czarnych prążków, na podstawie których podaje się wiek tych ptaków. Długość ciała sojki osiąga najwyżej 35 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka mieści się w kolei w przedziale od 52 do 58 centymetrów. Czytaj dalej Ptaki z pięknymi piórami