Ptaki z pięknymi piórami

Sójka to reprezentant rodziny krukowatych. Jest średniej wielkości ptakiem, który żyje w prawie całej Euroazji oraz pólnocno-zachodniej części Afryki. Również w Polsce gatunek ten bez wahania uznać można za popularny. Sójkę uznaje się za jednego z najbardziej barwnych ptaków z rodziny krukowatych, które spotyka się na obszarze całej Europy.

Jego oryginalne połączenie czerwonobrązowej barwy ciała z przeplatającą się czernią oraz niebieskim kolorem na skrzydłach, powoduje, że ptak ten jest niezwykle łatwy do rozpoznania. Samiec i samica sójki posiadają jednakowe ubarwienie i szalenie zbliżone do siebie rozmiary ciała. Piękne prążkowane pióra sojki niezwykle często można znaleźć w opadających liściach z drzew, ponieważ to właśnie podczas jesieni ptaki te się pierzą, tracąc swoje pióra.

Upierzenie ptaków

Pióra sojki potrafią zdradzić bardzo {dużo|wiele o niej samej. Wystarczy zaledwie jedno pióro, aby orientujący się w temacie ornitolog, mógł stwierdzić, w jakim wieku jest jego właściciel. Wszystko jest zasługą niebiesko-czarnych prążków, na podstawie których podaje się wiek tych ptaków. Długość ciała sojki osiąga najwyżej 35 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka mieści się w kolei w przedziale od 52 do 58 centymetrów.

Ptaki te niepodważalnie nie są zaliczane do większych, a masa ich ciała wynosi przeważnie od 150 do 180 gram. Sojka jest ptakiem, którego w okresie letnim można rozpoznać po typowym dla niego, ostrym skrzeku „kreecz”, bądź też „kaszach”. Jest to ptak bardzo głośny, który ma talent do naśladowania głosów ptaków, które mógł spotkać w trakcie swoich podróży. Sójka to także ptak wybitnie czujny, który wielokrotnie nazywany jest „strażnikiem lasów”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *